Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Blog Article



С течение на времето раците от декаподи са се развили в много различни форми. Коремът на животните може да бъде толкова дълъг, колкото този на скаридите, омарите и лангустите, или толкова къс, колкото този на раците.

Разбиране на статините, лекарствата за защита на сърцето

Тъй като съвременните мекотели се различават толкова много по анатомия и поведение, определянето на точните им еволюционни връзки е голямо предизвикателство. За да опростят нещата, натуралистите предложиха "хипотетичен прародител на мекотело", който показва повечето, ако не и всички характеристики на съвременните мекотели, включително черупка, мускулест "крак" и пипала, наред с други неща.

Дишат чрез един или два чифта хриле (ктенидии). Могат да дишат и чрез мантийната си празнина.

Само при главоногите от всички безгръбначни животни се наблюдава хрущялна капсула, в която е разположен главният мозък, но се наблюдава също така и редукция или цялостна липса на черупка, характерна за останалите мекотели.

Плуващ октопод – фунията се намира в долната част на нивото под очите Интересно образувание, което функционално е свързано с мантията, е фунийката при главоногите. Тя представлява мускулесто образувание на коремната страна на трупа, част от видоизменения крак. На коремната страна мантийната празнина образува цепка, която може да се затвори с помощта на две мускулести образувания, наречени копчета. Между копчетата се мекотели намира и фунийката. Разширеният ѝ край се отваря в мантийната празнина, а предният стеснен е отворен във външната среда.

При видове, които се норят, дълъг сифон се простира до повърхността, за да поеме вода; слузта по хрилете помага за улавяне на храната, а ресничките пренасят хранителните частици в устата.

Копулацията обикновено е реципрочна. Развитието е пряко или чрез метаморфоза. Ларвните форми са трохофора и велигер.

Репродуктивниот систем кај разделно-половите е просто изграден, за разлика од тој кај хермафродитите, кој е со посложена градба.

Моноплакофорите се длабокоморски мекотели опремени со школки слични на капачиња.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

(Имайте предвид, че въпреки че повечето двучерупчести имат сдвоени черупки, няколко вида или имат драстично намалени черупки, или изобщо нямат черупки.)

Хитоните , известни също като полиплакофори, са плоски мекотели, подобни на плужеци, с варовити плочи, покриващи горната повърхност на телата им; те живеят в приливни води покрай скалисти брегове по целия свят.

Отслабена имунна система. Ако имате основно здравословно състояние, като ХИВ, може да сте изложени на повишен риск от заразяване с вируса.

Report this page